7/24 Canlı Destek

Teknoloji ve Ukash

Teknoloji kendi arasında da dallara ayrılır. Bilişim Teknolojisi de bu dallardan birisidir. Bilginin toplanmasında, depolanmasında, işlenmesinde, araçlar aracılığıyla bir yerden bir yere iletilip kullanıcıların hizmetine sunulmasında kullanılan iletişim ve bilgisayarlar dâhil bütün teknolojileri kapsayan teknolojilerdir. Bilişim teknoloji kendi arasında dörde ayrılır; yazılım, donanım, ekipmanlar ve hizmetler.

Teknoloji bir ülkenin birinci, ikinci veya üçüncü sınıf ülke olup olmadığını belirleyebilir. Bilişim teknolojisi sayesinde ise; bir bilgi, haber, görüntü veya herhangi bir şey dünyanın her noktasına aynı anda ulaşabilir. Bilişim teknolojisinin genel amacı, insan hayatını ve haberleşmeyi daha da kolaylaştırmaktır. Donanım ve yazılım, bilişim teknolojilerinin birer dallarıdır. Donanım ve yazılımın gelişimini insan hayal gücü belirler. Bilişim teknolojisi sayesinde birçok zor işimiz kolaylaşmış, geçmişte imkânsız olarak görülen yenilikler ortaya çıkmıştır. Günümüzde teknoloji ülkelerin veya bireylerin ekonomik yapılarını da değiştirmiştir. Yeni iş dalları ortaya çıkmış, insanlar bu işlerde çalışmaya başlamış, gelirlerine göre sınıflandırılmışlardır. Normal bir bölgede, normal bir dükkâna sahip bir giyim mağazasını düşünün. Böyle bir dükkan açmanın maliyeti ilk başta biraz tuzlu olacaktır. Fakat internet üzerinden giyim satış dükkânı açarsanız eğer, maliyetiniz çok düşük olacaktır. Satışlara gelince ise internet üzerinden çok daha fazla satış imkânı da doğacaktır. Bu düşünceye sahip yatırımcılar internet üzerinden dükkân açmaya başlayınca, birçok alışveriş sitesi de ortaya çıktı. Bunların çoğu kredi kartıyla hizmet vermektedir fakat birçok tüketici kredi kartı konusunda internete güvenmemektedir. Bu güvensizlikten doğan güvenli elektronik kart olan Ukash, tüketicilere tamamen güvenilir bir alışveriş sunmaktadır. Herhangi bir kişisel bilgi gerektirmeden sadece 19 haneli bir numara ile alışveriş yapabilme imkânınız vardır. Teknoloji yıllar geçtikçe insanlara belirli iş imkânı sağlamaya devam edecektir.  Yatırımcıların ve tüketicilerin güvenliğini de koruyacak programlar ve fikirlerde oluşmaya devam edecektir. Teknoloji; insan ırkının ihtiyaçlarına uygun, yardımcı objelerin üretilmesi için gereken yetenek ve bilgidir. Sözlükteki anlamına bakarsanız ‘’ bilginin, sanayideki işlemlerde sistematik olarak uygulanmaya alınması’’ olan teknoloji, araştırma, geliştirme, üretim, pazarla ve bir takım konularda geliştirilebilecek bilgilerin tümüdür.

Teknolojinin ortaya çıkmasından itibaren birçok olumlu yönde katkınız olmuştur. Teknolojik gelişmeleri takip eden ülkeler diğer ülkeler üzerinden hâkimiyet kurmaktadırlar. Teknoloji asla geriye sarmayacak veya gelişimini durdurmayacak bir olgudur. Bu olgu bir takım ‘’ alan memnun, satan memnun’’ olgusunun da ortaya çıkmada katkıda bulunmuştur. Bulunan, keşfedilen, geliştirilen bir teknoloji, ilk amacından daha fazla konuda insanlara yarar sağlar. Örneğin; internetin icadıyla birlikte, buna bağlı olarak birçok sektör bu hizmetin nimetlerinden faydalanmışlardır. Ukash’te internetin nimetlerinden biri olan alışveriş sektöründe güvenli alışveriş sağlamasıyla popüler olmuştur. Bu elektronik kartların güvenli oluşları tercih edilmelerinde bir numaralı faktör olmuşlardır. Kişisel hiçbir bilgi vermezsiniz, kredi kartı veya banka kartı numaranızı vermeniz gerekmez, sadece size verilen 19 haneli numarayla alışverişlerinizi gerçekleştirirsiniz. Birçok ülkeden yasal satıcısı bulunan bu elektronik kartların, ülkemizde henüz yasal olarak satışı yoktur. Böyle bir durum gerçekleşince dolandırılma problemleri de ortaya çıkmıştır. Teknolojinin yarattığı kredi kartını, teknolojinin yarattığı ukash’in internet üzerinde özellikle yurtdışında devirme nedeni ise, yine teknolojiyle birlikte gelişen internet korsanları olarak tabir edebileceğimiz hackerların bilgi çalma özellikleridir. Kredi kartıyla alışveriş yapan kullanıcıların bilgilerini ele geçirerek, o bilgilerle alışveriş yapan bu korsanları yakalamakta zordur. Teknoloji ilelebet gelişmeye devam edecektir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yasadışı çalışan insanlar ve makinelerde gelişecektir, onlara karşı kurulan güvenlik sistemleri de.


  • Yasemin 12 April 2013 at 07:23

    Teknoloji ürünlerinin internette satış fiyatları piyasaya göre daha ucuz ve daha çok çeşit tek bir çatı altında. Bu yüzden ukash kart sayesinde değerinden fazla para ödemeden, diğer kredi kartlarında olduğu gibi kişisel bilgilerinizin 3. Sahıs kişilerin eline geçicek endişesi yaşamadan güvenle ve gönül rahatlığı ile alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Kendi adıma hayatımda yaptığım güzel tercihlerden biri ukash kart. Öneririm

Yorum Yazın