7/24 Canlı Destek

Sanal Kartlar ve Avantajları

İnternetten alışveriş yapmak istiyorsunuz, ama kredi kartı bilgilerinizi sanal ortama girmek gözünüzü mü korkutuyor? Kredi kartı sahibi değil misiniz? Alışveriş sitelerinde beğendiklerimizi ve almak istediklerinize sadece bu sebepten uzak duruyorsanız, artık size sunulmuş alternatif bir seçenek var. O seçeneğin adı sanal kartlar. Peki, nedir sanal kartlar? Ne işe yararlar? Kredi kartlarından ne gibi farklılıkları vardır?

Sanal kart sahibi olabilmek için ön koşul bir bankanın müşterisi olmak. Sanal kartlar, bankaların müşterilerine ücretsiz olarak sunduğu bir hizmettir. Bir bankanın müşterisi iseniz ve internet şubesi kullanıcısı iseniz sanal kart sahibi olmak için internet şubesine giriş yapıp kolayca sanal kart tanımlayabilirsiniz.

Bu işlemleri yaptığınızda artık bir sanal kartınız var. Sanal kartınız için hesabınızdan istediğiniz kadar limit belirleyebilirsiniz. Yani o karta bir bakiye yüklersiniz. Alışveriş sitelerinde bu sanal kartı kullanarak alışverişinizi güvenli bir şekilde tamamlarsınız. Diyelim ki alışverişinizi tamamladınız ancak sanal kartınızın içinde kalan bakiye sizi yine tedirgin ediyor. Bunun için sanal kartınızda kalan bakiyeyi alışverişinizden sonra tekrar hesabınıza aktarabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda yapacağınız alışverişlerde yeni bir sanal kart tanımlayabilirsiniz. Zaten sistemi güvenli kılan da, bu tek kullanım özelliği.

Peki, herhangi bir kredi kartı sahibi olmayanlar internet alışverişi yapamayacaklar mı? Tabii ki yapabilirler. Onlar için farklı bir alternatif olan ukash kart sistemi geliştirilmiş. Ukash karta sahibi olabilmeniz için internet üzerinden ukash kart satan bir firmayla iletişim kurmanız yeterli olacaktır. Diğer sanal kartlar bir bankaya ait normal bir kredi kartına bağlı olarak çalışırken, ukash kart için böyle bir durum söz konusu değil. Aracı firma ile anlaştığınızda size verilen kart numarası ile alışverişinizi yapabilirsiniz. Ukash kart bu sektörde yeni olmasına rağmen kullanımı artarak devam ediyor.

Sonuç olarak gerek bankaların sanal kartları, gerekse ukash kart sistemi sayesinde bir internet kullanıcısı dışarıya çıkıp efor harcamadan, ya da tehlike altında olabilir miyim diye tedirginliğe düşmeden rahatlıkla alışverişlerini yapabilir. Siz de kendinizi güvende hissederek online alışverişin keyfini çıkarmak istiyorsanız, aslında olmayan, ama varmış gibi kullanılabilen bu kartları tercih edebilirsiniz.


Yorum Yazın