7/24 Canlı Destek

Sanal Kartın Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?

debit-card-ukashSanal kartlar her geçen gün daha fazla sayıda kişi tarafından kullanılmaktadır. Genellikle kredi kartı dolandırıcılığından endişe eden, kartının kaybolacağı veya çalınacağı endişesi yaşayan birçok kişi sanal kart kullanmaya başlamıştır. Her yıl sanal kart kullanımı bir önceki yıla göre artış göstermektedir. Yani hemen hemen her yıl işlem tutarı yüzdesi artmaktadır. Bu artış oranları %52’leri bulmaktadır. Dolayısıyla pek çok insan sanal alemde alışveriş yapmakta, oyunlar oynamakta. Bu da hem güvenli alışverişi daha kolay kılmakta hem de internetin daha aktif kullanımını beraberinde getirmektedir.

Sanal kartlar konusunda akla ilk gelen örnek Ukash karttır. Elbette bankaların da çıkardıkları sanal kartlar mevcuttur. Birçok kişi bu kartlar aracılığı ile limit belirlemekte ve kendi belirledikleri limit üzerinden alışveriş yapmaktadır. Bu kadar kolay olan bu Ukash işlemi aynı zamanda size verilen 19 haneli bir PIN aracılığı ile kolaylıkla yapıldığı için hem hızlı, hem de pratik bir işlem olarak değerlendirilmektedir.

Ukash kart ilk olarak İngiltere’de kullanılmaya başlayan bir kart olduğu için orada yaygınlık kazanmıştır. Ancak zamanla dünyanın her yerinde bu kartın kullanımı artmıştır. Şimdi birçok kişi sanal alışverişlerini bu kart ile gerçekleştiriyor. Fiziksel bir kart olduğu için çalınmıyor, yıpranmıyor, eskimiyor, risk taşımıyor. Bazı bankalar verdikleri sanal kartı karton şeklinde tasarlayabilmekte ve müşterilerine gönderebilmektedir. Ama genellikle pek çoğu sadece bir PIN kodu aracılığı ile kartın kullanımını sağlamaktadır.

Ukash kartın banka kartlarından farkı nakit para yerine geçebilmesidir. Dolayısıyla bu kadar kullanımı rahat olan, pratik olan bir kartın herkes tarafından kullanılmaya başlaması elbette şaşırtıcı olmayacaktır. Üstelik bu kartın kullanımında herhangi bir yaş sınırı da bulunmamaktadır. Her yaştan kişi Ukash kartı kullanarak alışveriş yapabilmekte, özellikle internet oyunlarına meraklı olan çocuklar rahatlıkla oyunlarda bazı itemler için para ödeyebilmektedir. Anneler ve babalar çocuklarına kredi kartı vermek yerine Ukash kart verebilmektedir. Çünkü herhangi bir limit aşımı söz konusu olmayacaktır. Bu kartla belirlenen miktar ne ise harcama ancak o kadar yapılacaktır.


Yorum Yazın