7/24 Canlı Destek

İnternetten Alışveriş Güvenliği

  • 1 Yorum
  • 07 January 2013

Hepimiz interneti bir şekilde hayatımıza sokmayı kabul ettik. Bazen oyun oynamak amacı ile bazen ise alışveriş yapmak için sanal âlemin konforundan yararlanıyoruz. Ancak bu konforun bazı sıkıntıları da oluyor. Özellikle internet üzerinden alışveriş yapma alışkanlığı olanlar iyi bilir; aradığın ürünü bulmak için birkaç site gezersin, bulursun inceler ve beğenirsin buraya kadar her şey çok güzeldir. Fakat ödeme aşaması biraz tedirginlik yaratır. Banka hesap no, ad, soy ad, TC kimlik no istendiği zaman “acaba bilgilerim kötü niyetli kişilerin eline geçer mi?” demekten kendini alamazsın. Her ne kadar güvenlik duvarının aşılamayacağı belirtilse de hackerlerin kendini nasıl aşabildiklerini ve nasıl dolandırıcılık yapabildiklerini, her gün haber bülteni ve gazetelerde okuyoruz. Birde bunlar aklımıza geldikçe huzursuzluğumuz bir kat daha artar.

Ukash kart uygulaması adı verilen ve 1997 yılında İngiltere’de uygulanmaya başlanan bir yöntem, tüm bu güvenlik sorunlarına bir son veriyor. Kullanılmaya başlanmasının ardından tüm Avrupa’ya yayılan bu uygulama, kullanıcıları tarafından çok sevildi. İnsanlar artık doğalgaz, elektrik ve su faturalarını bile bu yöntem ile ödüyor ve nakit para taşımaktan, kredi kartı kullanmaktan daha kullanışlı ve güvenli olduğun söylüyorlar. Tüm dünya üzerinde geçerliliği olması, kullanıcı sayısını daha da arttırıyor. Farklı kredi kartları ile alışveriş yapmak ve ay sonunda farklı bankaların prosedürü ile uğraşmak yerine, tek kart ile dünyanın neresinde olursa olsun istediği ürüne ulaşıyor olmanın keyfini yaşıyor.

250, 100, 50, 25 ve 10 Euro ederinde seçeneklerden birini yüklediğiniz anda kartınız aktif oluyor. Tek dikkat etmeniz gereken nokta seçtiğiniz aracı kurumun güvenilirliğini araştırmak ve ona göre hareket etmek.

Ön ödemeli kart diye bilinen ukash kart, kredi kartına göre çok daha stressiz ve güvenli. Kredi kartının limiti banka tarafından belirlenir veya yükseltilir. Alışveriş anında insan bu cazibeye kapılıp kontrolünü kaybedebilir ve sonrasında ödeme güçlüğü yaşayabilir. Bu sistem ile kartınızda ne kadar bakiye varsa ancak onu harcayabilirsiniz. Almayı düşündüğünüz ürün için bakiyeniz yetersiz ise satış iptal olur ve ay sonunda hesap özetini görünce yaşadığınız hayal kırıklığı durumu yaşanmaz.

Ukash kart uygulaması, her ne kadar müşterinin güvenliği üzerine kurulmuş ise de satıcı firmalarda bu uygulamadan oldukça memnun. Bu sistemin kendilerine artı saygınlık kattığını belirtiyor ve müşterilerine bu uygulamaya benimsetebilmek amacı ile kampanya ve lotarya gibi aktiviteler ile teşvik ediyorlar.  Dünya da 18000’ i aşkın firma ukash uygulamasına üye olmuş durumda. Oyun, turizm ve alışveriş siteleri bu yöntem ile hem müşterinin, hem de kendi güvenliklerini sağlandığını, ayrıca farklı kredi kartlar ile satış yaparken harcadıkları zaman ve personel mesaisinden kurtulduklarını belirtiyorlar. Her önüne gelen firma bu sistemin üyesi olamıyor. Belli bir prestij sahibi kendisini kanıtlamış ve köklü firmalar ukash uygulamasına dâhil olabiliyor.


  • Bihter yürek 08 April 2013 at 01:40

    Oluduğum kadarı ile internetten alışveriş yapan kişilerin şahsi bilgilerini vermeden çok kolay ve hızlı bir şeklde alışveriş yapmalarına olanak sağlayan ön ödemeli kart sistemi olan ukash kartı en kısa sürede edineceğim.

Yorum Yazın