7/24 Canlı Destek

Güvenli Ukash Alışı

 • 3 Yorum
 • 05 December 2012

Bu zamanda güvenlik kavramı teknolojinin ilerlemesi ile değişti. Dolandırıcılık denilen aldatmaca gelişen teknolojiye paralel olarak kendisini yeniledi. Eskiden cüzdana sahip çıkmak, çantayı kaptırmamak gibi dikkat edilmesi gereken kurallar, son zamanda yerini banka kartına sahip çıkmak, şifreni kimseye söylememek, kimlik no sunu herkesken saklamak gibi kurallar aldı.

Bu zamanda alışveriş bile internet üzerinden yapılıyorken az önce saydığımız kuralları çoğu kez hiçe sayıyoruz. Tabii ki alışveriş anında satıcının tahsilâtı yapabilmesi için bizden kişisel bilgiler isteniyor. Şöyle ki; banka hesap no, TC kimlik no, isim ve soy isim gibi bilgiler isteniyor. Satıcı firma güvenlik duvarı olduğunu belirtse bile, her gün gazete ve haber bültenlerinde şahit olduğumuz dolandırıcılık haberleri ile doğal olarak “acaba bende böyle bir olayın mağduru olur muyum?” demekten kendimizi alamıyoruz.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

1997 yılında Avrupa ülkelerinde uygulaması başlanan ukash kart, bu endişelere son veriyor. Şu anda tüm dünya üzerinde en güvenli ödeme biçimi olarak gösterilen sistem, müşterinin güvenliği ön planda tutularak oluşturulmuş. Sistem şöyle işliyor; kartınızı aldığınız firma ile sözleşme anında bir kere kişisel bilgilerinizi paylaşıyorsunuz. Bu bilgiler merkezde koruma altında olduğundan, üçüncü şahısların eline geçmesine imkân yok. Sonrasında kartınıza para yüklediğinizde size tek kullanımlık 19 haneli bir şifre veriliyor. Alışveriş yaptığınızda ödeme aşamasına gelindiğinde sadece tek kullanımlık şifrenizi kodluyorsunuz ve ödeme işlemi tamamlanıyor. İşleminizin tamamlanması ile birlikte şifre bloke oluyor. Yani tek şifre tek ödeme için geçerli. Bunun dışında sizden başka bir bilgi istenmiyor. Her alışveriş yaptığınızda kişisel bilgilerinizi vermek yerine tek kullanımlık şifre kodluyor olmanız, sizi internet üzerinden başınıza gelebilecek dolandırıcılık olaylarına karşı koruyor.

Avrupa ülkelerinden kullanılmaya başlandığı günden bu yana ukash o kadar benimsendi ki artık insanlar elektrik, su, doğalgaz gibi faturalarını bile bu yöntem ile ödüyor. Kartın diğer bir özelliği de tüm dünya üzerinde geçerli olması. Yani tek kart ile istediğiniz ülkeden alışveriş yapabilir, tatil ödemelerinizi yâda facebook oyun gibi eğlence ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca kontörlü kredi kartı diye bilinen ukash borçlanarak harcama yapmamanızı sağlıyor. Kartınızda ne kadar bakiye varsa ancak onu harcayabiliyorsunuz. Eğer ki ödemeniz için yeterli bakiyeniz yoksa alışveriş iptal ediliyor. Böylece ay sonunda hesap özeti eline geçtiğinde tatsız bir sürpriz ile karşılaşma ihtimali de ortadan kalkıyor.

Müşteriler kadar satıcı firmalarda ukash uygulamasından oldukça memnun. Bu yöntem ile her iki tarafın güvenliğinin sağlandığını belirtiyorlar. Ödeme seçenekleri arasında en prestijli sistemin ukash olduğunu açıklayan firmalar müşterilerini bu sistem ile ödeme yapmaları yönünde teşviklendirmek amacı ile kampanyalar düzenliyor yada cazip hediyeler vaat ediyorlar. Diğer taraftan bir firmanın ukash uygulamasına dahil olabilmesi için kendisini ve hizmet kalitesini kanıtlamış, ismi markalaşmış olması gerekiyor. Dünya üzerinde 18000 firma yâda alışveriş sitesi bu sistem ile ödeme alıyor. Kredi kartı ile çalışmama prensibi olan site veya firmalar bile ukash ile alışveriş imkânı sağlıyor.


 • Dila Assan 07 April 2013 at 19:10

  ukash kartımı bu siteden aldım ve güvenli konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamadım. bundan sonrada ukash kartımı buradan alıcam ve ilk aldığım ukash 25 euroluktu. ancak şu an 100 euronun üzerinde almayı planlıyorum. ukash kart ile internette online alışveriş yapmak çok avantajlı tavsiye ederim.

 • Kadir Ata 07 April 2013 at 19:11

  eğer ukash kart almak istiyorsanız ve satış sitelerine güvenemiyorsanız, siz de benim gibi yapın ve ukash kartınızı bu siteden alın. 4 kez bu siteden ukash kart alımı yaptım ve hiçbirinde sorun yaşamadım. satın almak istediğim ukashı hızlıca satın alarak online alışverişlerime başladım.

 • Taylan Aslan 07 April 2013 at 19:13

  iş güvenliğe gelince her şey değişiyor. insan güvendiği site ya da sitelerden online aslışveriş yapmak istiyor. Bu sitede ukash satın almamda en etkili güvenli aşamaları ile beni cezbeden bir site, ukash kart ise her istediğim siteden ürün almamı sağlayarak beni güvenlik açısından oldukça cezp ediyor. herkesin bir ukashı olmalı :)

Yorum Yazın