7/24 Canlı Destek

Güvenli alışverişmi istiyorsunuz ?

 • 3 Yorum
 • 28 December 2012

ALIŞVERİŞTE GÜVENLİK İSTEYENLER İÇİN

Teknoloji beraberinde birçok rahatlık ve konforu getirdi. Artık evden çıkmadan, oturduğumuz yerden kalkmadan her işimizi halledebiliyor, faturalarımızı ödüyor, yemeğimizi getirtiyor hatta alışverişimizi bile yapıyoruz. Önceden herkesin birbirinin üzerine yıktığı işler bile zahmetsizce halloluyor. Ancak her konforun birde bedeli var. İnternet üzerinden alışveriş yaptığımızda kişisel bilgilerimizi satıcı firma ile paylaşıyor olmak hepimizi huzursuz ediyor. Gerçi bir güvenlik duvarı olduğundan söz ediliyor ama ne derece güvenli olduğunu bilmiyoruz. Her gün haber bültenleri ve gazetelerden okuduğumuz internet hackerlerinin yaptığı dolandırıcılıklar, bu huzursuzluğumu daha da arttırıyor.
Uzun zamandır Avrupa ülkeleri ve dünya üzerindeki gelişmiş ülkelerde kullanılmaya başlanan ukash kart uygulaması, günümüzde internet üzerinden yapılan alışverişlerde en güvenilir ödeme yöntemi olarak görülüyor. En basit anlatım ile kontörlü kredi kartı denilen uygulamada, alışveriş yaptığınız zaman sadece tek kullanımlık ve 19 haneli şifrenizi kodlamanız yeterli oluyor. Bunun haricinde kişisel bilgileriniz istenmiyor. Tüm dünyada geçerliliği olan bu uygulama özellikle Avrupalılar tarafından çok benimsendi. Artık rutin fatura ödemelerini bile bu yöntem ile zahmetsizce ve güvenli şekilde ödüyorlar. Nakit para taşımaktan ve kredi kartı kullanmaktan çok daha konforlu olan bu sistem şöyle işliyor: Ukash karta sahip olmak istediğinizde, başvuru esnasında bir kereye mahsus kişisel bilgileriniz isteniyor ve bu bilgiler genel merkezde koruma altına alınıyor. Sözleşme sonrasında kartınız elinize ulaşıyor. Sonrasında ilk Bakiye yüklemenizde 19 haneli ve tek kullanımlık şifrenizi de alıyorsunuz. Yaptığınız alışveriş sonrasında ödeme tamamlandığında, kartınızda hala bakiye kalmış ise isteğinize göre ya paraya çevrilip hesabınıza aktarılıyor ya da yeni tek kullanımlık şifreniz veriliyor.

Ukash kart uygulaması müşterilerin güvenliğini sağlamak amacı ile uygulamaya konmuş olsa bile, internet üzerinden satış yapan site ve firmalarda bu uygulamadan oldukça memnun görünüyor. Kendisini ve sunduğu ürünü ya da hizmetin kalitesine kefil olabilen, köklü firmalar bu sistemin üyesi olabiliyor. Firma adının ukash logosu ile aynı ekranda görünüyor olması bile, o firmaya artı saygınlık kazandırıyor. Skype, oyun, turizm ve alışveriş siteleri müşterilerinin bu kart ile ödeme yapmalarını teşvik etmek amacı ile lotarya ve kampanyalar düzenliyor. 18000 firma bu sistem ile ödeme kabul ediyor. Hatta prensip olarak kredi kartı ile satış yapmayan siteler bile ukash kart ile ödeme alıyor ve bu sistemin hem müşterinin, hem de satıcının güvenliğini sağladığını söylüyorlar.
Tüm dünya üzerinde geçerli olması da ayrı bir avantajı olarak görülüyor. Farklı kredi kartları ile alışveriş yapmak ve ay sonunda farklı bankaların ödeme günlerini takip etme derdinden kurtarması, bu uygulamayı daha kullanışlı olarak görülmesini sağlıyor. Ayrıca tek kart ile dünyanın neresinde olursa olsun beğendiği ürünü alabilmenin konforu başlı başına bir lüks diyebiliriz. Ön ödemeli olduğu için kartınızda ne kadar bakiye varsa o kadar harcayabiliyorsunuz. Kredi kartı alışverişi yapalar bilir; ay sonunda hesap özeti gelince yaşanan şokun etkisi uzun süre geçmez. Ama ukash tüm bu sıkıntıları sona erdiriyor.


 • Hasan Yılmaz 11 April 2013 at 19:14

  ukash kart sadece güvenli alışveriş yapmaya yaramıyor. ukash ile alışverişler aynı zamanda hızlı ve kolay bir şekilde yapılıyor. çünkü online ödeme sırasında özel bilgiler yerine sadece 19 haneden meydana gelen ukash pin kodu kullanılıyor ve istenen her ürün zahmete girmeden satın alınmış oluyor.

 • Tunahan Çelik 11 April 2013 at 19:18

  uzun süredir ukash gibi bir sanal kart arıyordum ve sonunda istediğime ukash kart ile ulaştım. ukash kart tam istediğim gibi bir sanal kart. onlinw alışverişlerin hızlı yapıldığı ve bu alışverişler sırasında kişisel bilgilerin paylaşılmak zorunda kalmadığı bir sanal kart. sonunda ukashıma kavuştum ve internetten alışverişlerim devam ediyor.

 • Hamza Üner 11 May 2013 at 21:11

  alışverişte güvenli istiyorsanız tek yapmanız gereken ukash kart satın almak. ukash ile özel bilgilerinizi vermeden online alışveriş yapabilirsiniz. ayrıca sadece alışveriş değil bu kart sayesinde online para transferlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. benden söylemesi :)

Yorum Yazın