7/24 Canlı Destek

Güvenli Alışverişler

İnsanlar, gelişen dünya düzeninde kendilerini ve alışkanlıklarını yenilemek zorunda hissederler kendilerini, yoksa geride kalmaktan ve dışlanmaktan endişe ederler. İnternetin hayatımıza girmesi de, sonrasında alışveriş tarzını değişmesi de hep bu yüzdendir.Aslında rahatlığı ve konforu düşünüldüğünde belki de en akıllıca alışveriş yapma yolu da budur. Ama her konforun birde sıkıntılı tarafı vardır. Sanal ortamda alışveriş yapanlar en çok ödeme aşamasında endişe duyarlar. Normalde  “kim o?”diye sormadan kapıyı açmaya çekinen insanlar, alışveriş esnasında bütün kişisel bilgilerini verirler. Ama her seferinde “acaba bir sorun doğar mı, bilgilerim kötü niyetli kişilerin eline geçer mi”? diye huzursuz olurlar.

2000’li yılların başında İngiltere’de satışa sunulan ukash kart, kısa süre içinde hızla yaygınlaştı. Şu anda Avrupa’nın tamamında kullanılan bu uygulama, insanlara internet üzerinden güvenli alışverişin kapısını araladı. Bu uygulama neden güvenli diye sorulacak olursa, şöyle ki; kredi kartı ile internet üzerinden alışveriş yaparken, ödeme yaptığınızda banka hesap no, TC kimlik no ve daha birçok kişisel bilgiyi satış yapan site ile paylaşmak zorunda kalırsınız. Ukash kart ile alışveriş yaptığınızda ise, sadece 19 haneli ve tek kullanımlık şifrenizi kodlamanız ödeme yapmak için yeterli olur. Sizden başka bilgi istenmez. Kartı alırken bir kereliğine bilgilerinizi verirsiniz ve bu bilgiler genel merkezde koruma altına alınır.

Tüm dünya üzerinde geçerli olan ukash kart uygulaması sayesinde, birçok kredi kartı ve farklı bankaların prosedürleri ile uğraşmazsınız. Yani tek kart tüm dünya üzerinde herhangi bir ürünü alıp ödemeyi yapabilmeniz için yeterli. Sadece bu özelliği bile birçok kişinin ilgisini çekiyor ve kullanışlı olduğu konusunda herkes mutabık kalıyor.

En basit anlatımı ile kontörlü kredi kartı diyebileceğimiz ukash kart, alışveriş anında kontrolünü kaybedip, sınırını aşanlar ve sonrasında ödeme zorluğu yaşayanlar içinde ideal. Sadece karttaki bakiye kadar alışveriş olanağı vererek kontrolü kaybetmeye engel oluyor. Eğer alınmak istenen ürünün fiyatını bakiye karşılamıyor ise satış iptal ediliyor. Bu sayede bütçe kontrolü korunmuş oluyor.

Her ne kadar müşteri güvenliği amacı ile uygulaması başlamış olsa da, satıcı firmalarda ukash kart uygulamasına olumlu bakıyor. Kredi kartı ile satış yapmama prensibi olan firma ya da siteler bile bu yöntem ile ödeme kabul ediyor. Oyun, turizm ve alışveriş siteleri bu uygulamaya üye olabilmek için çaba harcıyor. Ancak kalburüstü, seçkin ve köklü firmalar bu sisteminin bir parçası olabiliyor. Müşterilerini ukash kart kullanmaları yönünde teşviklendirmek isteyen satış siteleri kampanya ve lotarya düzenleyerek daha cazip hale getirmeyi amaçlıyor. Kredi kartı ile satış yapmayan firmalar, Bu sistem ile zamandan ve personelin mesaisinden kar ettiğini belirtiyor.


  • Songül Kızan 08 April 2013 at 18:20

    bence güvenli online alışveriş yapmak isteyen herkesin bir ukash kartı olmalı. çünkü ukashlar sayesinde internet üzerinde yapılan alışverişlerde kredi kartı kullanmaya gerek kalmıyor. ayrıca ukash kart sayesinde kişisel bilgilerimi ürün alımı yaptığım sitelere vermek zorunda kalmıyorum ve bu benim için oldukça etkili güvenlik önlemi oluyor.

  • Kazım 08 April 2013 at 18:21

    ukash kart aldığım günden bu yana online alışverişlerde güvende olduğumu hissediyorum. sorunsuz bir şekilde ödemelerimi yapıyorum ve bunun yanında istediğim her siteden ürün alabiliyorum. ukash kart ile sağlanan güvenlik aşamalarını ise her açıdan beğeniyorum.

  • Nurgül Deniz 08 April 2013 at 18:24

    ukash kartı genelde yaptığım online transferler için kullanıyorum ve bu sırada herhangi bir sorunla karşılaşmıyorum. ukash kartı kullanmaya başladığım günden bu yana birçok avantajla karşılaştığımı söyleyebilirim. bence hızlı ve güvenli bir online alışverişin adresi her zaman için ukash kart :)

Yorum Yazın