7/24 Canlı Destek

Güvenli Alışveriş

Bu gününün teknolojisi tüm alışkanlıklarımızı değiştirdiği gibi, güvenlik anlayışımızı da değiştirdi. Eskiden kapıyı kilitlemek, pencereleri kontrol etmek, dışarı çıktığımızda cüzdanımıza sahip çıkmak güvenliğimiz için yeterli iken, dijital teknoloji ile yaşamak zorunda kaldığımız dünyada güvenliğimiz ne kadar korunuyor, tartışılır.

Alışverişlerin bile internet ortamında yapıldığı zamandayız ve bu eylemi gerçekleştirmek için banka hesap no, TC kimlik no ve birçok kişisel bilgileri satıcı kurum ile paylaşmak zorunda kalıyoruz. Her ne kadar güvenlik duvarının aşılamayacağı belirtiliyor ise de haber bültenlerinde ve gazetelerde duyduğumuz dolandırıcılık haberleri hepimizi tedirgin etmeye yetiyor.

1997 yılında, Avrupa ülkelerinde uygulaması başlatılan Ukash kart sanal alışveriş ortamındaki güvenlik sorununu büyük ölçüde çözüyor. Şu anda tüm Avrupa ülkeleri ve dünyanın gelişmiş ülkelerinde kullanılan ukash, günümüzdeki en güvenli ödeme biçimi olarak görülüyor. Sistemin işleyişi şöyle; kartınızı almak için başvurduğunuzda sizden kişisel bilgileriniz bir kereye mahsus olmak üzere isteniyor ve merkezde korunuyor. Alışverişlerde ödeme aşamasına gelindiğinde, 19 haneli ve tek kullanımlık şifrenizi kodlamanız ile birlikte alışverişiniz tamamlanmış oluyor. Bunun dışında sizden başka bir bilgi istenmiyor. Uygulama amacını müşterinin güvenliği üzerine kuran ukash kart, kullanıcıları son derece memnun ediyor. Avrupalılar artık elektrik, su, doğalgaz gibi düzenli faturalarını bile bu yöntem sayesinde hem güvenli hem de zahmetsizce ödeyebiliyor. Tüm dünya üzerinde geçerli olması bu ödeme yöntemini daha da cazip hale getiriyor. Yani farklı kredi kartları kullanıp her bankanın farklı prosedürü ile uğraşmak yerine, tek kart ile tüm dünya da alışveriş yapabilme imkânı sunuyor.

İlk bakiye yüklemeniz ile birlikte, tek kullanımlık 19 haneli şifreniz elinize geçiyor. Alışveriş yaptığınızda kartınızda bakiye boşalmamış ise sistem size isteğiniz doğrultusunda ya yeni bir tek kullanımlık şifre veriyor ya da bakiyenizi paraya çevirip, hesabınıza transfer ediyor. Büyük kitlelere hitap edebilmesi ve kullanışlı olması için farklı bakiye seçenekleri sunan ukash 10, 20, 50, 100 ve 250 Euro olarak yüklenebiliyor. Daha yüksek meblağ yükleme yapmak istediğinizde aracı kurum ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

Ukash kart uygulaması müşteriler kadar, satıcı firmalarında gözdesi durumunda. Yeryüzünde 18000’i aşkın firma ya da site bu yöntem ile satış yapmayı tercih ediyor. Şöyle ki; ukash ile ödeme yapılması halinde müşterilerine kampanyalar veya hediyeler vaat ederek, bu yöntemin kullanımını cazip hale getirmeyi planlıyorlar.  Kredi kartı uygulaması olmayan firmaların bile bu kart ile ödeme kabul ettiği görülüyor. Böylece farklı bankaların farklı uygulaması durumu olmayacağı için hem zamandan, hem personel mesaisinden kar etmiş oluyorlar. Alışveriş, facebook / online oyun ve turizm şirketleri bu sistemi benimsiyor. Ayrıca bir işletmenin bu sisteme üye olabilmesi için ürün ya da hizmet kalitesini kanıtlamış, ismi markalaşmış ve köklü bir işletme olması gerekiyor. Yani ukash ambleminin firma sayfasında yer alması ile o firma artı değer kazanmış oluyor.

Diğer taraftan bu yöntem ile müşterinin ödeme aşamasında zorlanmasının da önüne geçiliyor. Kredi kartı uygulamasında var olan,  alışverişi cazip hale getirerek ay sonunda hesap özeti ile şok olmak durumu ukash ile yaşanmıyor. Alışveriş esnasında kartta ne kadar bakiye varsa ancak o kadar harcanabiliyor. Eğer bakiye yetersiz ise satış iptal oluyor.


 • Seza 08 April 2013 at 01:23

  Sanal kart uygulaması olan ukash kart hayatıma oldukça fazla kolaylıklar kattı. Çok basit kullanımı olan ukash kart sayesinde 50 yaşındaki annem dahi 19 haneli pini girip internetten oldukça kolay alışveriş yapabiliyor.

 • Meral Uyar 11 April 2013 at 19:13

  güvenli alışverişler için ben her zaman ukash kartı tercih ederim. ukash kartla tanışalı 2 yıl oldu ve tanıştığım günden itibaren internette mecbur kalmadıkça kredi kartımı kullanmıyorum. ukash bence kredi kartı kullanmayı tercih etmeyen kullanıcılar için oluşturulmuş bir sanal kart. herkese öneririm.

 • Uğur Açıkgöz 11 April 2013 at 19:16

  uzun zamandan bu yana ukash kart kullanıyorum ve şu ana kadar hiçbir şekilde sorun yaşamadım. online ödemelerimi her zaman kolayca yaptım ve kişisel bilgilerimi hiçbir zaman paylaşmadım. birçok siteden online alışveriş yaptım diyebilirim ve o kadar siteye kişisel bilgilerimi verseydim herhalde benim için iyi olmazdı :)

 • Cihat Akdemir 11 April 2013 at 19:19

  artık ne olursa olsun ukash karttan vazgeçmem. hatta kredi kartlarımdan 2 tanesini iptal ettirdim ve diğerlerini de ettirmeyi düşünüyorum. ukash kart ile kredi kartına ihtiyaç duymamam benim için en etkili süreçlerden biri olarak ortaya çıkıyor. ukash kartımdan çok memnunum. ukash kartta emeği geçen herkese teşekkürler.

Yorum Yazın