7/24 Canlı Destek

Çevrim içi Programlarda Sanal Kart Ukash

ukash-skype Bilgisayara yüklenen oyun ve programları satın alacağımız zaman marketlerdeki raf fiyatlarının oldukça yüksek olduklarını görürüz. Fiziksel olarak yalnızca bir optik diskten oluşsalar da içerdikleri yapımın üzerine paketleme, kargo ücreti gibi ekstralar eklendiğinde aslında ödenen ücretin yarısını hiçbir işe yaramayacak plastik bir kutu ve ulaştırma ücreti kaplar. Yüksek hızlı internet bağlantılarının yaygınlaşması ile artık çoğu insan satın almak istediği ürünü çevirim içi yollar ile satın alıyor. Böylece yalnızca ürünün kendisine para verirken ek ücretlerden muaf olarak masrafı neredeyse yarı yarıya azaltmış oluyor.

ukash-vopiumSistem aslında basitçe işliyor. Kişi arzu ettiği program veya oyunun internet sitesine girerek kendisine ait bir hesap oluşturuyor. Listeden istediği program tipini seçerek çevirim içi olarak dijital bir kopyasını satın alıyor. Kişiye verilen bağlantı üzerinden program indiriliyor ve uygulamanın türüne bağlı olarak bazen yalnızca o hesap üzerinden bazen de kişiye verilen lisans kodunu programa girerek yasal olarak kullanmaya hemen başlayabiliyor. Yakın geçmişte internet hızları düşükken değil bir DVD boyutunda programı indirmek, birkaç şarkıyı bilgisayarımıza aktarmak bile saatler sürdüğünden insanlar programlara CD’ler yardımıyla ulaşmak zorundaydı. Fakat böyle bir zorunluluğun artık bulunmaması hem üretici hem de tüketici açısından büyük kolaylık sağlamakta.

Eğer çok büyük boyutlu bir program ise kişi bilgisayarına indirdikten sonra kendisi herhangi bir depolama aygıtına programı kaydederek arzu ettiği zaman tekrar kendi veya başka bir bilgisayara yükleme yapabiliyor.

Bu tarz alışverişlerde kredi kartı baş yöntem olarak kullanılsa da ukash kart gibi önceden nakit olarak alınan kodlar ile daha hızlı ve güvenli işlem sağlanabiliyor. Özellikle daha önce çalışmadığınız bir şirketten satın alacağınız bir programda bu şekilde ukash sistemini kullanmak her zaman faydanıza olacaktır. Sonuçta “ programı ne kadar başarılı olursa, güvenlik sistemleri eşit ölçüde başarılıdır “ şeklinde bir düşünce yanlış ve riskli olacaktır. Unutulmamalıdır ki kişinin güvenliğini sağlamasındaki en önemli etken her zaman kendisi olmuştur ve güvenlik sistemleri ne kadar gelişirse gelişsin böyle olmaya devam edecektir.


Yorum Yazın