7/24 Canlı Destek

Alışveriş ve Güven

Zaman ilerledikçe teknoloji akıl almaz boyutlara geliyoruz. Bununla beraber bazı olayların da şekli değişmeye başlıyor. Buna örnek olarak verebileceğimiz bir olgu da suç. Artık suç dünyası da yeni bir tanıma kavuştu, bunun adı da sanal dolandırıcılık. İnsanların bilgisayarlarına girip onların kimlik bilgilerini ya da kredi kartı numara ve şifrelerini öğrenip onlardan habersiz bunu kullanmanın bir başka adı. Bu arada sadece suçlar değil buna karşı yasalarda gelişiyor. Sanal dolandırıcılık karşısında devletler hemen buna bir ceza yaptırımı uyguluyorlar. Sadece ceza yaptırımı ve yasalar suçun önlenmesinde etkili değil elbette bunun yanında bizde kendi güvenliğimizi mutlaka sağlamalıyız.

Bu suç kapsamına karşı çıkartılan ve sanal kredi kartı adı verilen Ukash kart sayesinde artık bu korkularımız azaldı. Özellikle internet üzerinden alışveriş yapan insanlar artık kimlik bilgilerini ya da kredi kartı numaralarını vermeden çok güvenli bir şekilde alışveriş yapma imkanı kazandılar. İngiltere kökenli bir firmanın çıkarttığı ve şu an dünyanın bütün ülkelerinde kullanılan Ukash kart ülkemizde de yaygın olarak tüketiciler tarafından kullanılıyor. Kartın asıl amacı bizim istediğimiz kadar limiti yükletip, alışveriş sırasından ödeme yaparken kimlik bilgilerimizi ve kredi kartı numaralarımızı vermemek. Tam da bu amaç düşünülüp oluşturulmuş olan Ukash ya da sanal kredi kartı kesinlikle en güvenli alışveriş aracı olarak karşımıza çıkıyor. Aracı firmalar sayesinde kolayca ve hızlı bir şekilde edinilen kart ize verilen pin numarasının sitemde ödeme seçenekleri kısmına girilmesiyle kullanılıyor. Firma dünya üzerinde yaklaşık olarak 14.000 firma tarafından kullanılıyor.

Ülkemizde de birçok internet sitesi Ukash kartla alışveriş imkanını bizlere sunmakta. Sitede yaptığımız alışverişimiz bittikten sonra ödeme sayfasına gelip ödeme şekli kısmında Ukash kartı seçiyoruz ve bize verilen pin numarasını girerek alışverişimizi tamamlamış oluyoruz. Gördüğünüz gibi ne bir kimlik bilgisi girdik ne de bir kredi kartı numarası. Çünkü kimlik bilgilerimizi ve kredi kartı numaramızı sadece bize Ukash kartı sağlayan aracı firmaya söylüyoruz. Ukash kartın bize sunduğu başka bir özellik ise limiti bizim belirliyor olmamız. Biz ne kadar istersek sanal kredi kartımıza o kadar para yatırıyoruz. Bu açıdan da aslında alışverişte kendimize bir fren koymuş oluyoruz. Dünyada çok kullanılan ve en güvenilir alışveriş kartı diye adlandırılan Ukash kart bu sayede sanal dolandırıcıların önüne geçmiş oluyor.

Ukash kullanıcıları bu sistemden çok memnunlar. İnternet üzerindeki forumlarda da bunu sıklıkla dile getiriyorlar. Gerçekten internet alışverişinde bunda daha kolay ve güvenilir bir yol düşünemiyoruz. Bize sunduğu bu kadar fayda tabi ki sadece internet üzerinden alışveriş yapanları ilgilendirmiyor. İnternette artık yaşamımızın bir parçası olan sosyal paylaşım sitelerinde yer alan oyunlarda da Ukash kartın ayrıcalıklarından yararlanabilirler. Bu sosyal paylaşım siteleri bazı oyunlarında üst kademelere geçmek ya da farklı oyunları oynatmak için belli bir ücret talep ediyor. Bu sitelerde de Ukash kartı kullanıp istediğiniz güzel ve eğlenceli zamanları geçirebilirsiniz.


 • Çiğdem Göçek 01 April 2013 at 22:46

  ya ben ukash kart satın almak istiyorum ancak ne kadar güvenli olduğunu tam olarak bilmiyorum. çevremde bu kartı kullanan birileri de yok. kredi kartı kullanmayan biriyim ve bu neden ukash kart gibi bir sanal karta ihtiyacım var

 • Gamze Görkem 10 April 2013 at 19:53

  internetten online alışveriş yapmayı çok seviyorum, ancak kredi kartı kullanmak en sevmediğim ve riskli gördüğüm durumlardan biri. eskiden bu yüzden internetten alışveriş yapamazdım. şimdi ukash ile tanıştım ve istediğim her siteden online alışveriş yapabiliyorum. teşekkürler ukash.

 • Mehmet Şirin 10 April 2013 at 19:55

  güvenli bir online alışveriş için her zaman ukash derim. çünkü ukash kart ile kişisel bilgiler paylaşılmaz ve sadece ukashın sahip olduğu pin numarası kullanılır. herhalde kimse özel bilgilerini tanımadığı sitelerle paylaşmak istemez. ben istemediğim için ukash kullanıyorum. ya siz?

 • Oğuzhan 10 April 2013 at 19:56

  ukash kart kullanın ve siz de benim gibi internet üzerinden yaptığınız online alışverişlerde herhangi bir sorun yaşamayın. yapmanız gereken sadece ukash pin kodunu ödemelerde kullanmak ve ardından istediğiniz siteden online alışveriş yapmak kadar kolay olmaktadır.

 • Burcu Sobacı 10 April 2013 at 19:58

  ben ukash kart satın almayı düşünüyorum ancak siteler ne kadar güvenli bilmiyorum. bazı sitelerin insanları dolandırdığını söylüyorlar. sizin siteniz için herhangi bir olumsuz yorum görmedim anca yine de ne kadar güvenli ukash satın alma hala bilmiyorum. bu konuda dönüş yaparsanız sevinirim.

Yorum Yazın